/images/slider/dita_europiane_e_sportit_shkollor.png

Dita Evropiane e Sportit Shkollor 2018

Po nėse cdo fėmijė mund tė jetė aktiv nė shkollė me sport dhe lojė?

Po nėse cdo shkollė do tė kishte njė ditė pėr tė festuar sportin nė Europė?

A do mund t’i ndihmojė studentėt tė fillojnė njė jetė tė shėndetėshme dhe fitnesi?

Ne themi po!

Bashkohuni me ne!

Reghistrojeni sot shkollėn tuaj pėr Ditėn Europiane tė Sportit Shkollor (ESSD) http://www.essd.eu/

5 arsyet pėr t’u bashkuar me ESSD mė 28 Shtator 2018

  1. Rrit profilin e edukimit fizik dhe sportit nėpėr shkolla.
  2. Krijo argėtim dhe kėnaqėsi pėr tė rinjtė pėrmes aktivitetit fizik.
  3. Promovo shėndet dhe mirėqenie pėrgjatė gjithė jetės.
  4. Inkurajo pėrfshirjen sociale dhe zhvillokompetencė sociale midis nxėnėsve.
  5. Lidhu me vendet e tjera Europiane.

Dita Europiane e Sportit Shkollor ka fuqizuar 2 milionė studentė evropianė nė #BeActive nė 26 shtete deri tani. Dhe ne duhet tė falėnderojmė Federatėn Hungareze tė Sportit Shkollor pėr frymėzimin. Drejtuesit e shkollave, mėsuesit dhe studentėt nė tė gjithė Hungarinė kanė udhėhequr me sukses ditėt e sportit shkollor pėr dhjetė vjet, deri kur iniciativa u zgjerua nė tė gjithė Evropėn nė 2015. Kėtė vit, pritet tė ketė gjithėpėrfshirje me shumė vende tė tjera si ESSD, pasi ESSD ėshtė duke u bashkuar me Komisionin Europian tė Javės Europiane tė Sportit!

Pėr mė shumė informacion nė http://www.essd.eu/

Federa ta Shqiptare e Sportit Shkollor i bėnė thirrje tė gjitha shkollave tė Shqipėrisė: Regjistrojeni sot shkollėn tuaj pėr Ditėn Evropiane tė Sportit Shkollor (ESSD)ė www.essd.eu Pjesėmarrja kėrkon qė shkolla juaj tė jetė aktive nė #BeActive pėr tė paktėn 120 minuta duke vrapuar, duke luajtur lojėra, duke kėrcyer, duke kapėrcyer litarin apo ēfarė do lloj tjetėr aktiviteti fizik. Udhėzuesi qė gjendet nė adresėn www.essd.eu/menu/ Get the toolkit, i jep mėsuesve, administratorėve dhe studentėve tė gjithė informacionin edhe burimin e nevojshėm pėr tė organizuar Ditėn Europiane tė Sportit Shkollor. Pėrdoreni atė pėr t'u bashkuar me mbi 1.5 milion evropianė nė #BeActive me shkollat e 20 shteteve. Kjo "Ditė" mbėshtetet nga Komisioni Evropian dhe ėshtė pjesė e Javės Evropiane tė Sportit, Fushata#BeActive. Sė bashku, tė angazhojmė shkollat ‘nė lėvizje’ dhe tė frymėzojmė gjatė gjithė jetės shėndetin nė mesin e tė rinjve europianė.

Regjistroni shkollėn tuaj sot nė http://www.essd.eu/

Behu aktive pėr 120 min ose mė shumė